Celoplošné testovanie prebieha nad očakávania, aktuálne je už funkčných viac ako 98 % odberných tímov, pomáhajú aj zdravotníci z Maďarska a Rakúska​

Celoplošné testovanie prebieha nad očakávania, aktuálne je už funkčných viac ako 98 % odberných tímov, pomáhajú aj zdravotníci z Maďarska a Rakúska

Na Slovensku dnes prebieha prvý deň celoplošného testovania obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19. Aktuálne je funkčných už viac ako 98 % zo všetkých plánovaných odberových tímov. Priebežne sa kompletizujú aj posledné nefunkčné tímy, ktoré budú po príchode zdravotníckeho personálu spúšťané postupne počas dňa. Otestovať sa podarilo už niekoľko stoviek tisíc ľudí.

Od včerajšieho dňa sa prihlásilo na pomoc s testovaním množstvo lekárov a medikov, vďaka čomu sa v rámci niektorých odberových miest vytvorilo dokonca viac odberových tímov, ako bolo pôvodne plánované. „Považujem to za malý zázrak a úžasný výsledok práce tisícok ľudí po celom Slovensku. Chcem vyjadriť priamu a jasnú vďaku nielen vojakom, policajtom, hasičom, zdravotníkom, príslušníkom finančnej správy a dobrovoľníkom, ale veľmi výrazne aj samosprávam. Všetci robia fantastickú prácu a som rád, že sme na jednej lodi,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď. Ten dnes spolu s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom navštívili odberové miesto v Petržalke, kde s testovaním pomáhajú vojenskí medici z Rakúska.

Ministri pri tejto príležitosti poďakovali v mene vlády SR zahraničným partnerom a ocenili rýchlu reakciu Rakúskej republiky a Maďarska na slovenskú žiadosť o pomoc pri tejto náročnej operácii. „Chcem vyjadriť úprimnú vďaku a obdiv voči rakúskej a maďarskej vláde a ministrom, ktoré pristúpili k žiadosti o pomoc veľmi ústretovo. Vnímam to ako veľmi silný signál a potvrdenie solidarity,“ povedal minister obrany J. Naď. Ako upresnil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, „v tejto chvíli sa na území Slovenska nachádza celkovo 33 rakúskych vojenských špecialistov, ktorí sú priamo zapojení do odberov a testov na COVID-19. Ide o konkrétny a uchopiteľný výraz vynikajúcich bilaterálnych vzťahov.“ V juhovýchodných a južných okresoch Slovenska pomáha približne 200 civilných zdravotníkov z Maďarska.