Kompletné výsledky sobotňajšieho testovania ukázali výrazne klesajúcu

Kompletné výsledky sobotňajšieho testovania ukázali výrazne klesajúcu mieru pozitívnych prípadov, pre krádež materiálu sa v nedeľu neotvorilo jedno z odberových miest

V sobotu 7. novembra 2020 sa prišlo otestovať celkovo 1 297 571 obyvateľov, pričom pozitívny výsledok ukázali antigénové testy u 8 172 z nich. Výsledky prvého dňa druhého kola plošného testovania v 45 takzvaných červených a 13 zelených okresoch dnes predstavili predseda vlády SR Igor Matovič a minister obrany SR Jaroslav Naď. 

„Vstupujeme do finále plošného testovania. Včerajšie výsledky účasti a tiež klesajúci počet pozitívnych prípadov mi osobne priniesli veľký úsmev na tvári. Potvrdzuje sa, že Slovensko sa v dôležitých chvíľach a pre dobrú vec dokáže zomknúť. Pokles pozitívnych prípadov a teda aj nižšia miera ohrozenia tých zraniteľnejších v našej spoločnosti sú skvelým zadosťučinením. Opäť obrovská vďaka všetkým, ktorí sa do tohto projektu zapojili,“ vyzdvihol minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň informoval, že Ozbrojené sily SR dnes otvorili 2 670 odberových miest, teda 99,96 % z plánovaného počtu. Záujemcovia sa aj v nedeľu môžu prísť dať testovať do 20. hodiny. 

Počet otvorených odberových miest ovplyvnila nočná krádež materiálu zo skladu odberového miesta v materskej škole na sídlisku Medvedzie v Tvrdošíne, ktoré sa dnes z tohto dôvodu už zrejme ani neotvorí. Na sklade odberového miesta boli vylomené vchodové dvere – podľa zatiaľ dostupných informácií páchateľ vnikol cez zadný vchod, kde násilím prekonal plastové dvere a odcudzil 750 antigénových testov, 20 overalov, 20 respirátorov, 350 rukavíc, 13 rúšok a dezinfekciu vo väčšom množstve. Ku krádeži certifikátov nedošlo, nakoľko tie boli uložené v inej miestnosti, kam sa páchateľ nedostal. Vec dokumentuje PZ SR Tvrdošín. „Verím, že páchateľ bude vypátraný a dostane zaslúžený trest, ktorý sa mu počas aktuálne platného núdzového stavu výrazne zvyšuje,“ povedal minister obrany J. Naď. 

Počas dnešného dňa sa na operácii Spoločná zodpovednosť priamo podieľa celkovo 20 874 osôb, z toho 3 603 profesionálnych vojakov, 2 595 policajtov, 117 príslušníkov finančnej správy, 87 hasičov, 45 horských záchranárov, 8 856 zdravotníkov, 4 683 administratívnych pracovníkov a 888 dobrovoľníkov.