Minister J. Naď: Prvý deň testovania sme dali na jednotku s hviezdičkami

Minister J. Naď: Prvý deň testovania sme dali na jednotku s hviezdičkami

Kompletné výsledky z prvého dňa celoplošného testovania obyvateľov Slovenska na prítomnosť ochorenia COVID-19 ukázali enormný záujem ľudí. Celkovo sa ich poradilo za prvý deň najväčšej logistickej operácie v histórii Slovenska s názvom Spoločná zodpovednosť otestovať 2 581 113. Z toho 25 850 testov bolo pozitívnych, čo predstavuje približne 1 %.

Za nasadenie všetkých zainteresovaných zložiek, ale tiež zodpovednosť a disciplinovanosť obyvateľov počas prvého dňa testovania na Slovensku sa dnes v priestoroch odberového miesta v bratislavskej Petržalke poďakovali predseda vlády SR Igor Matovič, minister obrany SR Jaroslav Naď, minister vnútra SR Roman Mikulec a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer.

„Priznám sa, že počet, ktorý som sa dozvedel v noci mi vyrazil dych. Je to dôkaz, že Slovenská republika, ako spoločenstvo zodpovedných ľudí, funguje. Napriek rôznym snahám, rečiam a pochybnostiam dokázali Ozbrojené sily SR za 17 dní zorganizovať najväčšiu akciu, akú sme kedy na území SR od jej vzniku videli a mohli byť jej súčasťou,“ povedal premiér Igor Matovič.

Zároveň vyzdvihol, že za dôležitej pomoci a nasadenia samospráv, príslušníkov policajného, hasičského a záchranného zboru, zdravotníkov, tisícov dobrovoľníkov a všetkých, ktorí sa na operácii podieľali „sme sami sebe už počas prvého dňa vystavili vysvedčenie, že Slovenská republika ako štát funguje, že v ťažkej situácii sme neušli z bojiska, neopustili potápajúcu sa loď, ale že sme všetci urobili pre jej záchranu všetko, čo bolo v našich silách“.

Minister obrany SR Jaroslav Naď spolu so štátnym tajomníkom rezortu Marianom Majerom taktiež vyjadrili obrovskú úctu a vďaku všetkým zúčastneným, ktorí od skorého rána do neskorej noci slušne, priateľsky, vľúdne a priateľsky vykonávali svoju prácu a tiež všetkým, ktorí sa slušne, priateľsky a vľúdne dali testovať. „Môžem s obrovskou hrdosťou a vďakou voči všetkým zúčastneným, na čele s Ozbrojenými silami SR povedať, že včerajší deň, napriek malým problémom, ktoré vznikali v priebehu dňa, sme dali na jednotku s hviezdičkami,“ vyzdvihol minister. Zároveň pozval všetkých, ktorí sa včera nestihli alebo neboli testovať, aby tak urobili dnes, kedy je situácia na odberových miestach pokojnejšia a testovanie prebieha na väčšine územia plynulo.

Doplnil tiež, že počty za včerajší deň ho prekvapili, ešte v piatok by takýmto odhadom neveril. „Som ohromený nielen kvôli tomu, že ľudia sú takí úžasní, že prišli, ale aj kvôli tomu, že tí, ktorí ich testovali, zvládli takýto nápor aj fyzicky, a to veľmi dôkladnou prácou,“ vyzdvihol šéf rezortu obrany. Ocenil, že operáciu sa podarilo logisticky zvládnuť, aj keď miestami bolo potrebné promptne reagovať na nedostatok materiálu.

K dnešnému dňu, k 9. hodine, bolo funkčných 98 % plánovaných odberových tímov a 4 782 odberných miest. Vzhľadom na to, že mnohé obce sa už včera podarilo pretestovať nielen na 100 %, ale v mnohých prípadoch aj na niekoľkonásobne viac, s tamojšími odberovými tímami sa bude funkčne pracovať podľa potreby a prípadne sa budú presúvať tam, kde to bude potrebné. Nasadených je 40 463 osôb, z toho 6 319 vojakov a asi 14 500 zdravotníkov.

„Priznám sa, že to číslo ma veľmi milo prekvapilo a naozaj som to nečakal. Za to by som chcel veľmi úprimne poďakovať všetkým občanom Slovenskej republiky, že prišli na testovanie. Moja úprimná vďaka samozrejme patrí všetkým príslušníkom policajného zboru, hasičského a záchranného zboru, horskej záchrannej služby, dobrovoľníkom z celého rezortu ministerstva vnútra, všetkým podriadeným zložkám za úžasnú prácu nevynímajúc Ozbrojené sily SR. Klobúk dolu za celú organizáciu,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Priblížil tiež, že príslušníci policajného zboru nezaznamenali okrem pár drobných incidentov výrazný bezpečnostný problém. „Ľudia sa počas testovania správali veľmi úctivo, bez problémov, pristupovali veľmi zodpovedne. Verím, že aj dnešný deň bude takto pokračovať,“ doplnil a poďakoval tiež všetkým starostom, primátorom záchranárom, zdravotníkom, dobrovoľníkom – všetkým, ktorí sa podieľali a ešte stále sa podieľajú na operácii. „Patrí im naša obrovská vďaka a úcta,“ doplnil.

Ako uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, „Slovenská republika sa momentálne nachádza v epidemiologicky nesmierne vážnom, ba až kritickom období. Pri takomto enormnom počte nárastu infikovaných by nám za niekoľko týždňov hrozil totálny kolaps nemocníc, totálny kolaps poskytovania zdravotnej starostlivosti na území našej krajiny.“ Mnohí podľa neho konštatovali, že za takejto situácie nie je iné riešenie, ako totálny lockdown krajiny, s ponechaním len základnej infraštruktúry. „Vláda prišla s riešením a ja musím povedať, že po včerajšom dni je jednoznačné, že tento nápad podaril,“ povedal. Vyjadril tiež obrovský rešpekt a vďaku zdravotníkom, že podporili vládu a zapojili sa do testovania v takom veľkom počte.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak prirovnal aktuálnu situáciu na Slovensku k druhému Slovenskému národnému povstaniu. „Som nesmierne hrdý, na celý náš národ a ostatné národnosti, ktoré žijú na území SR, že sme sa rozhodli klásť tejto pandémii aktívny odpor,“ vyzdvihol.