Minister obrany J. Naď: „Dostali sme sa cez milión pretestovaných ľudí a záujem neutícha. Verím, že to dáme.“

Minister obrany J. Naď: „Dostali sme sa cez milión pretestovaných ľudí a záujem neutícha. Verím, že to dáme.“

Z celkového počtu 4 950 odberových miest bolo k 14. hodine aktívnych už 99,2 %. Aktuálne je súčasťou odberových tímov už takmer 15 000 zdravotníkov, vďaka čomu sú takmer všetky miesta personálne naplnené na 100 %. Vzhľadom na to, že do 12. hodiny sa prišlo testovať celkovo 828 518 ľudí, z ktorých pozitívny test malo 7 947 osôb, počet pretestovaných obyvateľov sa v súčasnosti už odhaduje na výrazne viac ako jeden milión. 

Celoplošné testovanie na Slovensku aktuálne zabezpečuje viac ako 40 000 osôb vrátane zdravotníkov. Ide o viac ako 6 000 vojakov, približne 5000 policajtov a spolu s nimi je súčasťou operácie aj 250 príslušníkov finančnej správy, 113 hasičov, 50 horských záchranárov, takmer 4 000 dobrovoľníkov, takmer 10 000 administratívnych pracovníkov,  33 príslušníkov rakúskych ozbrojených síl a 200 zdravotníkov z Maďarska.

O priebehu testovania dnes počas návštevy odberového miesta v Hrubej Borši informovali predseda vlády SR Igor Matovič, minister obrany SR Jaroslav Naď a minister vnútra SR Roman Mikulec. Premiér vyzdvihol, že ide o najväčšiu logistickú operáciu v histórii Slovenskej republiky, ktorú sa navyše podarilo zorganizovať za pár dní. Poďakoval všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľajú. „Robíme obrovskú vec pre Slovensko a myslím si, že ten výsledok bude hovoriť sám za seba,“ zdôraznil. Zároveň vyzval všetkých obyvateľov k zodpovednému správaniu podľa na výsledky testov, ktoré dostali.

Minister obrany SR Jaroslav Naď vzdal hold všetkým zložkám, ktoré sa podieľali na organizácii tejto obrovskej logistickej operácie. „Keď sa všetci spojili a začali sme ťahať za jeden povraz, tak sa zdá, že sme to zvládli,“ocenil. Zároveň doplnil, že okrem odberových miest v gescii rezortu obrany prebieha už od štvrtku testovanie aj v rámci nemocníc, firiem, domovov sociálnych služieb, podnikov krízovej infraštruktúry a rezortu spravodlivosti. Na tento účel bolo vyčlenených viac ako 600 000 testov, pričom výsledky testovania budú vyhodnotené v nedeľu.

Šéf rezortu obrany tiež informoval, že Ozbrojené sily SR majú aktuálne v prospech operácie nasadených 1 856 vozidiel, ktoré neustále cirkulujú po Slovensku – dopĺňajú materiál alebo presúvajú personál tam, kde je to potrebné. Len od včera pritom najazdili príslušníci ozbrojených síl viac ako 500 000 kilometrov, prepravili materiál na 4 100 kusoch paliet a vyskladnili materiál, ktorý vážil 4 300 ton. Okrem toho v prospech zabezpečenia operačného spojenia vytvorili 5 000 komunikačných liniek pre odberné miesta a systém ich okamžitého vyrozumenia z veliteľstva.

Priebeh testovania ocenil aj minister vnútra SR Roman Mikulec. „Nedá mi, aby som nezopakoval poďakovanie všetkým občanom SR, ktorí prišli a ktorí stále prichádzajú na odberové miesta. Patrí im vďaka za to, že to berú veľmi disciplinovane a sú zodpovední,“ priblížil s tým, že až na dva prípady nezaznamenali žiadne bezpečnostné incidenty. „Participácia a spolupráca jednotlivých zložiek je jednoducho úžasná,“ dodal.