Minister obrany J. Naď poďakoval všetkým, ktorí sa prišli dať testovať, k 12. hodine to bolo 31 548 ľudí

Minister obrany J. Naď poďakoval všetkým, ktorí sa prišli dať testovať, k 12. hodine to bolo 31 548 ľudí

K 12. hodine sa do odberových miest v 458 mestách a obciach na Slovensku prišlo dať testovať celkovo 31 548 ľudí. 602 z nich bolo testovaných pozitívne, čo v priemere predstavuje pozitivitu na úrovni 1,91 %. Najviac pozitívne testovaných bolo v rámci oblastí spadajúcich pod regionálne veliteľstvá operácie Spoločná zodpovednosť vo Zvolene (2, 65%) a v Hlohovci (2,27%).

Ako dnes v Púchove informoval minister obrany SR Jaroslav Naď, testovanie prebieha v rámci všetkých 541 odberových miest pokojne. „Oproti poslednému testovaniu evidujeme približne tretinový záujem. Ľudia prichádzajú postupne, netvoria sa rady a neevidujeme ani situácie, že by na testovanie do vybraných miest a obcí prichádzali ľudia z iných regiónov. Som rád, že je to tak, ako sme ľudí vopred poprosili, pretože starostovia a primátori chcú primárne vedieť, aká je situácia so zamorenosťou v ich konkrétnych samosprávach,“ vysvetlil.

Minister obrany J. Naď zároveň poďakoval všetkým primátorom a starostom miest a obcí, ktoré sú súčasťou štvrtého kola testovania za záujem a pomoc. Vyzdvihol, že aj napriek prvotným obavám alebo istej miere menšej spolupráce pri príprave v priebehu týždňa sa podarilo otvoriť odberové miesta v každom jednom meste a obci tak, ako to bolo plánované. „Drvivá väčšina starostov a primátorov k tomu pristupuje tak, že majú záujem, aby sa zlepšila situácia z hľadiska chorobnosti v jednotlivých obciach a mestách. Ide nám totiž nielen o zdravie jednotlivcov, ale celej spoločnosti a táto forma testovania naozaj veľmi pomáha,“ vyzdvihol a ešte raz poďakoval všetkým, ktorí sa na projekte podieľajú.

Testovanie prebieha identicky ako pri predošlých kolách. Všetky odberové miesta majú dostatok materiálu, pričom testovanie bude pokračovať do 20.00 h. Oproti predošlému kolu je zmena v odmeňovaní zdravotníckeho personálu. Ten dostane tentokrát jednotnú odmenu 200 eur za odpracovaný deň. V rámci evidencie testovaných obyvateľov sa po novom rozlišujú osoby s trvalým pobytom v testovaných mestách a obciach a osoby, ktoré sa tu prišli dať testovať z iných oblastí. Údaje z testovania budú jednotlivým regionálnym úradom verejného zdravotníctva k dispozícii do 48 hodín tak, ako aj pri predošlých kolách.

Štvrtú fázu testovania dnes zabezpečuje celkovo 1 366 vojakov a zamestnancov rezortu obrany, 539 príslušníkov Policajného zboru SR, 1 928 zdravotníkov a spolu s nimi aj 62 príslušníkov finančnej správy, 30 hasičov, 921 administratívnych pracovníkov a 30 dobrovoľníkov. Celkovo sa teda dnes na projekte podieľa 4 876 osôb.