O testovanie na Orave a v Bardejove je enormný záujem, za štyri hodiny sa otestovalo už viac ako 23 581 obyvateľov

O testovanie na Orave a v Bardejove je enormný záujem, za štyri hodiny sa otestovalo už viac ako 23 581 obyvateľov.

Pilotné plošné testovanie obyvateľstva Oravy a Bardejova na prítomnosť ochorenia COVID-19 sa v súčasnosti realizuje už vo všetkých 182 plánovaných odberných miestach. 

K 14:00 h máme otestovaných 23 581 ľudí, z toho je 906 pozitívnych.

Do oblastí dnes vycestovali aj minister obrany SR Jaroslav Naď, štátny tajomník rezortu Marian Majer a náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko. Chceli priamo v teréne pomáhať s riešením prípadných vznikajúcich komplikácií a tiež povzbudiť a poďakovať všetkým, ktorí sa na testovaní podieľajú. Aktuálne je na odberných miestach celkovo 800 profesionálnych vojakov, pričom ďalších 1400 je vyčlenených na logistickú podporu operácie Spoločná zodpovednosť.

„Som nesmierne hrdý na to, čo dokázali vojaci, policajti, hasiči, zdravotníci, samosprávy a samozrejme dobrovoľníci pre to, aby sme dnes o 08.00 h mohli otvoriť odberné miesta v tých najviac dotknutých okresoch Slovenska. Zároveň môžeme povedať, že záujem ľudí je enormný a prevyšuje očakávania,“ vyzdvihol šéf rezortu obrany s tým, že ide o ukážkovú civilno-vojenskú spoluprácu, za čo patrí všetkým zúčastneným veľká vďaka.

Zároveň potvrdil, že ráno sprevádzali operáciu problémy najmä z personálneho hľadiska, a to pre chýbajúcich zdravotníkov. Vplyv mala aj absencia niektorých dohodnutých dobrovoľníkov. „Náročná bola tiež logistika, v priebehu noci a do skorého rána na tom pracovalo 2000 profesionálnych vojakov, ktorí so 150 vojenskými vozidlami rozvážali materiál po celej krajine,“ potvrdil minister J. Naď. Vznikajúce situácie boli podľa neho riešené promptne a veľmi flexibilne, a to aj vďaka skvelej súčinnosti s ostatnými rezortnými partnermi a samosprávami.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko, z pohľadu velenia operácie Spoločná zodpovednosť je aktuálna situácia podľa plánu zastabilizovaná a nedošlo k žiadnym bezpečnostným incidentom. „V priebehu noci sa vykoná dezinfekcia, doplnenie materiálu a personálu, ak to bude potrebné, a zajtra ráno ideme do toho znova. Chcel by som poďakovať za úžasnú spoluprácu s miestnymi samosprávami a samozrejme svojim vojačkám a vojakom, ktorí tvoria podstatnú časť aj zdravotníckeho personálu, za úžasné nasadenie,“ ocenil. Zároveň uviedol, že v pláne bolo striedať zdravotnícky personál približne po štyroch hodinách, avšak vzhľadom na nedostatok personálu sa na niektorých odberným miestach zdravotníci nestriedajú a pracujú nepretržite už od ôsmej hodiny rannej.

Obyvatelia Oravy sa dnes do 20.00 h môžu prísť otestovať na 114 odberných miest, v Bardejove je obyvateľom k dispozícii 68 odberných miest. Počas soboty a nedele sa plánuje zvýšiť ich počet celkovo na 235, pričom ten sa môže meniť podľa záujmu a tiež potrieb v testovaných okresoch. Výsledky testovania budú kompletne zhromaždené Ozbrojenými silami SR a postúpené Národnému centru zdravotníckych informácií.

EDIT AKTUÁLNÉ INFORMÁCIE:
Orava a Bardejov k 17:00 : 41 433 otestovaných ľudí, z toho 1 506 pozitívnych

______________________________________

Dnes 23. októbra 2020 sme v okresoch Orava a Bardejov otestovali neuveriteľných 61 905 ľudí, z toho 2 225 je pozitívnych