Priebežné výsledky plošného testovania potvrdzujú, že ide o efektívny nástroj boja proti COVID-19

Priebežné výsledky plošného testovania potvrdzujú, že ide o efektívny nástroj boja proti COVID-19

Dnes do 12. hodiny sa prišlo do odberových miest dať testovať celkovo 553 377 osôb v rámci 2 714 odberových miest v „červených“ a 22 odberových miest v „zelených“ okresoch. Infekčnosť sa potvrdila u 3 677 osôb, čo predstavuje 0,66 %. Na všetkých 2 736 odberových miestach je aktuálne zabezpečený všetok potrebný materiál a úlohy operácie Spoločná zodpovednosť sú plnené podľa plánu. Situácia je v súčasnosti pokojná a testovanie prebieha na väčšine odberových miest plynulo. Informovali o tom predseda vlády SR Igor Matovič a minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý dnes navštívil viaceré odberové miesta v Topoľčanoch, Trenčíne a Skalici.

         Predseda vlády SR Igor Matovič označil plošné testovanie obyvateľov za efektívny nástroj boja proti COVID-19. Predbežné výsledky totiž opäť potvrdzujú skúsenosť z testovania na Orave a v Bardejove, že vďaka testovaniu je možné znížiť počet pozitívnych prípadov až o viac ako 50 %. „Slovensko má odteraz efektívnu zbraň na boj voči COVID-19 do  ťažkej zimy, do ktorej vstupujeme, ako celá Európa,“ povedal na margo rastu pozitívnych prípadov v nielen susedných krajinách. Ako príklad uviedol Rakúsko, Švajčiarsko či Nemecko, kde posledné dva týždne evidujú viac ako 100 % nárast pozitívnych prípadov.

Slovensko podľa neho pilotným testovaním pred dvoma týždňami začalo vlastnú cestu a za to isté obdobie dramaticky spomalilo rast pozitívnych prípadov až na úroveň 20 %, pričom za posledné dni sa tieto hodnoty dostávajú voči predošlému týždňu dokonca do mínusu. „Sme súčasťou veľkého kroku pre Slovensko a veľkého kroku aj pre celú Európu, pretože každému sa zíde odpoveď na otázku, či existuje aj niečo iné ako lockdown,“ vyzdvihol. Pri tejto príležitosti opäť vyjadril „obrovské ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sa zapájajú do tohto malého-veľkého slovenského zázraku.“

Minister obrany SR Jaroslav Naď tiež poďakoval za obetavé nasadenie všetkým, ktorí sa zapájajú do plošného testovania, pričom osobitne vyzdvihol pomoc a podporu zo strany samospráv.  Na operácii Spoločná zodpovednosť sa dnes podieľa celkovo 20 996 osôb, z toho 3 562 príslušníkov Ozbrojených síl SR, 2 674 príslušníkov Policajného zboru SR, 106 príslušníkov finančnej správy, 88 hasičov, 45 horských záchranárov, 8 869 zdravotníkov, 4 773 administratívnych pracovníkov a 879 dobrovoľníkov. 

Na Slovensku je aktuálne otvorených 100 % plánovaných odberových miest. V tejto súvislosti minister ocenil tiež prístup ľudí, ktorí prichádzajú na odberové miesta postupne. Zároveň vyzval ďalších, ktorí sa chcú prísť dať testovať do „zelených“ okresov, aby v prípade, že sa tam tvoria dlhé rady, navštívili za účelom testovania radšej odberové miesta v „červených“ okresoch.

Šéf rezortu obrany podal tiež informácie k situácii z odberového miesta v Rimavskej Sobote, kde bolo dychovou skúškou zo strany Policajného zboru SR na podnet veliteľa odberového miesta – profesionálneho vojaka jednému zo zdravotníkov v tíme preukázané 1,88 promile alkoholu v krvi. Upresnil, že v tomto prípade išlo o dobrovoľne vytvorené odberové miesto z iniciatívy samosprávy, čo znamená, že samospráva zodpovedá aj za personálne obsadenie odberových tímov mimo príslušníka ozbrojených síl a polície. Doplnil, že lekár bol po tomto zistení okamžite stiahnutý z odberového miesta a do 35 minút nahradený iným zdravotníkom. Pri tejto príležitosti ocenil prácu vojaka a policajta z tohto odberového tímu, ktorí konali okamžite a situáciu vyriešili veľmi rýchlo.

Minister obrany informoval tiež o tragickom úmrtí 68-ročného muža v Prešove, ktorý pravdepodobne dostal infarkt. V tejto súvislosti vyjadril v mene vlády SR úprimnú sústrasť všetkým jeho blízkym a pozostalým.