V nedeľu sa do 11. hodiny podarilo na Orave a v Bardejove otestovať 7 323 osôb

V nedeľu sa do 11. hodiny podarilo na Orave a v Bardejove otestovať 7 323 osôb

Operácia Spoločná zodpovednosť pokračuje posledným testovacím dňom pilotného testovania na Orave a v Bardejove. 

Do 11. hodiny sa tu prišlo otestovať celkovo 7 323 osôb, pričom infekčnosť sa preukázala u 312 z nich. Miera infekčnosti je tak zatiaľ za dnešný deň 4,26 %.

Informoval o tom dnes v rámci televíznej diskusie minister obrany SR Jaroslav Naď.

Šéf rezortu zároveň upresnil, že predpokladaný počet testovaných obyvateľov predstavuje 180 000 ľudí, čo je však počet vrátane napríklad klientov zariadení sociálnych služieb, vojakov, policajtov a príslušníkov ozbrojených zložiek, osôb vo výkone trestu a ľudí, ktorí boli pozitívne testovaní v ostatných dňoch, alebo sú v karanténe. Predpoklad pretestovania v rámci odberových miest operácie Spoločná zodpovednosť je preto približne 150 000 ľudí. Zároveň priblížil, že od nedeľného rána ozbrojené sily evidujú trochu menší záujem obyvateľov.

Rezort obrany predpokladá, že vzhľadom na vývoj a počty doteraz testovaných osôb by sa reálny výsledok testovaných mohol pohybovať okolo 140 000, čo by vzhľadom na predpoklady mohlo predstavovať účasť viac ako 90 %. „Som naozaj hrdý na, nielen organizátorov – ozbrojené sily, policajtov, zdravotníkov, samosprávy a tak ďalej, ale aj na ľudí, ktorí sa prišli dať otestovať a hlavne s akým pokojom sa správali a akí boli vďační tým, ktorí ich testovali. Bolo to až neuveriteľné a klobúk dole. Keď som bol osobne na množstve odberných miest, všade to bolo rovnaké – pokoj a kľud,“ ocenil.

Testovanie v štyroch najkritickejších okresoch Slovenska dnes prebieha v 184 odberových miestach, v rámci ktorých pôsobí 2003 členov odberových tímov.

Na Orave a v Bardejove sa od piatku podarilo otestovať celkovo 128 841 obyvateľov, z ktorých 4 744 osôb je podľa výsledkov antigénových testov infekčných.

Pomer infekčnosti na počet testovaných tak zatiaľ súhrnne predstavuje 3,68 %.